Jak pięknie wyglądać na zdjęciach ślubnych? Poradnik.

Poradnik - Zdjęcia z choinką w tle

Przymknięte oczy, nieproszony gość w kadrze, dziwna mina? Zdarza się Wam robić takie zdjęcia? Wszystkie chciałybyśmy mieć albumy lub internetowe galerie pełne pięknych ujęć. Zbliżają się święta i pewnie trzeba będzie uwiecznić jakąś rodzinną chwilę. Z choinką w tle? No to do roboty! Czas pokazać, na co Was stać! Robienie dobrych zdjęć nie jest wcale takie trudne.  

Wyobraźmy sobie scenę. Rodzina ustawia się przy choince. Większość "domowych" fotografów zrobi jedno, no może dwa zdjęcia. Po przeniesieniu do komputera okazuje się, że na jednym brat akurat się schylił i pokazał metkę spodni, a na drugim ciocia wygląda na śpiącą. Jeśli tylko Twój aparat nie jest na kliszę, nie jesteś ograniczona/ograniczony kosztami. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. Naciskaj spust migawki, dopóki nie uznasz, że się udało. Szansa na udane zdjęcie rośnie z każdym jego naciśnięciem. Rodzina wytrzyma. Zrób zdjęć dwadzieścia zamiast trzech, a na pewno trafi się takie, z którego wszyscy będą zadowoleni. Pamiętaj, że możesz aparat ustawiać pod różnym kątem. Zdjęcie z dołu nie zawsze wyjdzie dobrze, ale jak staniesz na krześle i wszyscy spojrzą w obiektyw, to efekt może Cię zaskoczyć. Najgorsza w zdjęciach, podobnie jak w życiu, jest monotonia i... centralne kadry.

W bardzo dużym skrócie:

-nie baw się w chirurga, obcięte ręce, nogi nie wyglądają najlepiej,

-uważaj na tło, na mistrzów drugiego planu,

-nie fotografuj przy jedzeniu, ani to ładne, ani grzeczne,

-zielona kropka albo czerwony punkcik, kwadracik, kreseczka (zależy od aparatu) oznacza, że aparat złapał ostrość, łap ostrość na oku lub oczach portretowanych osób,

-aparat pomoże Ci zrobić dobre zdjęcie, korzystaj z jego dodatkowych funkcji, z portretu, z krajobrazu, czasem ruchu (sportu),

-to nie geometria wykreślna, fotografowana osoba nie musi być na środku zdjęcia, przesuń ją o 1/6 kadru w stronę przeciwną do jej spojrzenia.

Zwróćcie uwagę na szczegóły, na dekoracje, sztućce itp.. Odpowiednio pokazane też mogą być interesujące (podpowiedź: wykorzystaj tryb makro).

Nie bójcie się wyrzucać do kosza zdjęć nieudanych. Niech pozostaną tylko te, które są ostre, odpowiednio naświetlone, bez min, zamkniętych oczu. Niech pozostaną same piękne chwile! Wesołych Świąt!